Μπράβο κοπέλες! Πρωταθλήτριες Κύπρου με ΑΝΑΤΡΟΠΗ το 1ο Λύκειο Εθν. Μακαρίου (PHOTOS)

Την πρώτη θέση στο Παγκύπριο Σχολικό Πρωτάθλημα Καλαθοσφαίρισης κατέκτησε το Λύκειο Εθνάρχη Μακαρείου Πάφου, όπου επικράτησε στον τελικό που έγινε το πρωί της Παρασκευής 17 Φεβρουαρίου στο “Κίτιον”, του Λυκείου Κύκκου Β’ Λευκωσίας με 39-35.

Πιο καλά πατούσε στο παρκέ στα πρώτα στάδια του αγώνα το σχολειό της Λευκωσίας, όπου είχε προηγηθεί με 9-6 στην πρώτη περίοδο, ενώ διατήρησε το προβάδισμα της και στην συνέχεια με το σκορ να είναι στο 19-15 στο δεύτερο δεκάλεπτο και σε 26-25 στο τέλος της Γ’ περιόδου.

Ωστόσο το σχολείο της Πάφου ανέβασε τον ρυθμό του στο τέταρτο δεκάλεπτο και έκανε την ανατροπή, φεύγοντας με την νίκη με 39-35.

Κορυφαίες του αγώνα ήταν οι Παπαϊωάννου και Βασιλείου με 10 και 9 πόντους αντίστοιχα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 9-6, 19-15, 26-25, 35-39

Λύκειο Κύκκου Β’ Λευκωσίας (Μιχάλης Ματσεντίδης)

Χατζηπιερή, Πηλακούτα 4, Ιωάννου 10, Τσολιά 2, Αναγνώστου 4, Χριστοφή 3, Καλιάνου 6 (1), Θεοδοσίου 6.

Λύκειο Εθνάρχη Μακαρείου Πάφου (Πάνος Πολεμίτης)

Θεμιστοκλέους 6, Βασιλείου 9, Παπαδοπούλου 4, Μακρή 6, Παναγιωτίδη, Ευσταθίου 4, Λαούρη, Παπαϊωάννου 10 (2).

Πηγή: Κυπριακή Ομοσπονδία Καλαθοσφαίρισης