Πάφος FC: Κυνικό διπλό μέσα στην Αρένα

Με τη φόρα της από την ιστορική πρόκρισή της στη League Phase του Κόνφερενς Λιγκ πέρασε η Πάφος FC από το ΑΕΚ Αρένα. Επιβλήθηκε της ΑΕΚ με 2-0, έχοντας ως σκόρερ δύο Βραζιλιάνους επιθετικούς, τους Ζάιρο (17’) και Άντερσον (66’).

Το μάτς:

Το πρώτο 10λεπτο η ΑΕΚ προσπάθησε να βάλει πίεση στην Πάφο χωρίς όμως κάτι το αξιόλογο.

Στο 15′ η Πάφος έχασε μεγάλη προϋπόθεση με τον Ζάιρο να μην κάνει καλά το κοντρόλ.

Δύο λεπτά αργότερα ο Βραζιλιάνος μετά από πάσα του Τάνκοβιτς πλάσαρε ιδανικά για το 0-1!

Στο 25′ η ΑΕΚ έχασε καλή προϋπόθεση. Γρήγορη αντεπίθεση από την ΑΕΚ, ο Γκαρθία σέντραρε από αριστερά, η μπαλιά όμως πολύ δυνατή και δεν πρόλαβε τη μπάλα ο Καμπρέρα που κινήθηκε στην περιοχή.

Στο 33′ η ΑΕΚ κατάφερε να σκοράρει με διπλή ευκαιρία του Φαράζ αλλά η φάση ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ.

Τέσσερα λεπτά αργότερα η κεφαλιά του Τάνκοβιτς δεν βρήκε στόχο.

Έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 0-1.

Στο 47′ η ΑΕΚ προσπάθησε σε μια φάση διαρκείας να βρει χώρο για την ευκαιρία αλλά η άμυνα της Πάφου απομάκρυνε.

Τρία λεπτά αργότερα ο Τάνκοβιτς έφυγε στην αντεπίθεση αλλά το σουτ ήταν άστοχο.

Στο 56′ ο Γκαρσία μόνος στην περιοχή έκανε την κεφαλιά αλλά κατέληξε στα χέρια του Μιχαήλ.

Ο Φαράζ στο 62′ από ευνοϊκή θέση δεν κατάφερε να τελειώσει την φάση.

Πέντε λεπτά αργότερα η Πάφος κατάφερε να κάνει το 0-2! Ο Άντερσον με διπλή ευκαιρία έστειλε την μπάλα στα δίχτυα!

Νέα χαμένη ευκαιρία για την ΑΕΚ στο 81′. Ο Φαράζ σέντραρε από δεξιά, ο Καμπρέρα πήρε την κεφαλιά που κατέληξε στα χέρια του Μιχαήλ.

Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι έτσι η Πάφος πήρε την σημαντική νίκη.

Ταυτότητα αγώνα:

ΑΕΚ: Αθανασιάδης, Λέδες, Ρόντεν, Σολ, Φαράζ, Γκαρθία, Μιλίσεβιτς, Εκπολό, Ναούμ, Καμπρέρα, Μιραμόν

Στον πάγκο: Τούμπας, Παρασκευά, Σουάρεθ, Γκάμα, Πονς, Τσακόν, Ανγκέλσκι, Αϊτόρ, Δημητρίου, Ενρίκες, Ρομπέρζ, Ναλί.

Πάφος FC: Μιχαήλ, Γκολντάρ, Μπρούνο Φελίπε, Ζάιρο, Ζάζα, Τάνκοβιτς, Λουκάσεν, Σούνιτς, Ντράγκομιρ, Ποντέλο, Πέπε.

Στον πάγκο: Ίβουσιτς, Παπαδούδης, Πηλέας, Νατέλ, Ναμ, Άντερσον, Νταλίνια, Ηλία, Κορέια

• Διαιτητής: Αντωνίου Μενέλαος
  • Βοηθός Διαιτητής: Πέτρου Πέτρος
  • Β’ Βοηθός Διαιτητής: Κοντεμενιώτης Γιώργος
  • 4ος Διαιτητής: Τεχράνυ Ανδρέας
  • VAR: Χριστοφόρου Μάριος
  • AVAR: Καλογήρου Μάριος