Στον τελικό ΑΠΟΠ – ΑΕ Ζακακίου

Οι ομάδες του ΑΠΟΠ Πάφου και της ΑΕ Ζακακίου θα αποτελέσουν το ζευγάρι του 11ου Τελικού ΟΠΑΠ Ανδρών Β΄ Κατηγορίας, καθώς ήταν οι νικητές στους ημιτελικούς της Κυριακής (18/1/15). Ο ΑΠΟΠ, στο ντέρμπι της ημέρας, κέρδισε μέσα στην Πάφο την Αναγέννηση Γερμασόγειας με 73-70, σε ένα συναρπαστικότατο παιχνίδι που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα. Στη Σωτήρα, η νεοσύστατη ομάδα της ΑΕ Ζακακίου κατάφερε να ανατρέψει το πλεονέκτημα έδρας του Ονήσιλου και με νίκη 40-51, εξασφάλισε την ιστορική πρώτη συμμετοχή στον τελικό. Ο τελικός είναι ορισμένος για μίαν από τις δύο ημέρες 7 ή 8 Φεβρουαρίου 2015, στο «Γλαύκος Κληρίδης» του Αγρού.

ΑΠΟΠ – ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ 73-70
Μεγάλο παιχνίδι έγινε στο Α΄ Λύκειο Άκης Κλεάνθους στην Πάφο, μεταξύ των δύο κορυφαίων ομάδων του Α΄ Ομίλου του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Β΄ Κατηγορίας. Ο αγώνας ήταν ντέρμπι σε όλη τη διάρκειά του και κρίθηκε στα τελευταία λεπτά, με μεγάλο πρωταγωνιστή των γηπεδούχων τον Κωνσταντίνο Καραπίττη, ο οποίος πέτυχε 13 πόντους στην τελευταία περίοδο και ήταν εύστοχος στις κρίσιμες τελευταίες βολές.

Δεκάλεπτα: 18-11, 36-29, 50-53, 73-70.
ΑΠΟΠ (Σαμψών Κοσμίδης): Πολεμίτης 5 (1), Αλεξάνδρου 4, Κόκκινος, Σταύρου 10 (1), Αντ. Δημητρίου 6, Καραπίττης 24 (2), Άθ. Δημητρίου 6, Βετρένκα 18 (4).
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ (Ηράκλης Πιττάκας): Τάλλαρης, Γιάλλουρος, Σ. Αντωνίου 11 (1), Πιττάκας 27 (5), Κωνσταντίνου 2, Ν. Αντωνίου 1, Γεωργίου 15, Χατζηβασιλείου 10 (1), Ενγκλίσκι 4.

ΟΝΗΣΙΛΟΣ – ΑΕ ΖΑΚΑΚΙΟΥ 40-51
Ιστορική ήταν η Κυριακή (18/1/15) για την ομάδα της ΑΕ Ζακακίου, καθώς στην πρώτη μόλις χρονιά ίδρυσής της, κατάφερε να φτάσει στον τελικό του Κυπέλλου ΟΠΑΠ, περνώντας νικηφόρα από τη Σωτήρα με νίκη 40-51 επί του Ονήσιλου. Οι φιλοξενούμενοι φρόντισαν από το πρώτο δεκάλεπτο να αποκτήσουν σημαντική διαφορά στο σκορ, την οποία αξιοποίησαν στην πορεία του αγώνα, για να φτάσουν στη νίκη χωρίς να κινδυνέψουν.

Δεκάλεπτα: 4-13, 20-23, 30-38, 40-51.
ΟΝΗΣΙΛΟΣ ΣΩΤΗΡΑΣ (Π. Κασιούρης): Λάζου, Δημητρίου, Ηλία 4, Κκαφάς 2, Μενοίκου 8, Κουτούσης, Ευρυβιάδης 2, Πιττάκης 16 (4), Πασχάλη 8 (2), Κοντόπουλος.
ΑΕ ΖΑΚΑΚΙΟΥ (Σάκης Πασάς): Τόλιος, Μιχαήλ 28 (2), Περεντός 11, Ιωαννίδης 1, Κολτσίδας 2, Τσαγγαρίδης 5, Κωνσταντίνου 4.

Πηγή: Sigmalive