Το Fair-Play δεν είναι μόνο για τους τραυματισμούς! (Part 2)

Κι ενώ το χθεσινό άρθρο της ιστοσελίδας μας Το Fair-Play δεν είναι μόνο για τους τραυματισμούς! (Part 1) προκάλεσε αρκετή συζήτηση, το χθεσινοβραδυνό αποτέλεσμα στο Νέα Σαλαμίνα – ΑΠΟΕΛ δεν μπορούσε να περάσει απρατήρητο.

Το ΑΠΟΕΛ χθες βράδυ διέλυσε στην κυριολεξία την Νέα Σαλαμίνα συντρίβοντάς την μέσα στο “Αμμόχωστος” με 0-9!

Επανέρχονται αμείλικτα και τα χθεσινά ερωτήματα. Τι ακριβώς κέρδισε το ΑΠΟΕΛ με αυτόν τον τρόπο; Στιγματίζοντας καριέρες και προκαλώντας παραιτήσεις και ίσως απολύσεις σε ένα σωματείο όπως η Νέα Σαλαμίνα;

Το ΑΠΟΕΛ ευτύχησε να προηγηθεί με γκολ από… τα αποδυτήρια, μόλις στο 2ο λεπτό. Στο ημίχρονο το σκορ ήταν ήδη 0-4. Στο 85′ το σκορ ήταν 0-7. Υπήρχε φόβος ανατροπής του σκορ και γι αυτό πίεσαν οι φιλοξενούμενοι πετυχαίνοντας ακόμα 2 γκολ;

Μήπως είναι καιρός να φύγει από κριτήριο ισοβαθμίας το σύνολο των τερμάτων; Μήπως και επιστρέψει η αντιμετώπιση των αγώνων σε πιο αθλητοπρεπή πλαίσια;

Κάποια στιγμή οι λεγόμενες μεγάλες ομάδες (ΑΠΟΕΛ, Ομόνοια κλπ) θα βρουν μπροστά τους ομάδα με ανάλογη ματαιοδοξία και τότε δεν θα τους συμπονέσει κανένας…