Υπέκυψε ο Παφιακός στην ανωτερότητα της Parnu

Δεν τα κατάφερε ο Παφιακός στην πρεμιέρα του στη φάση των 16 τελικών (32 ομάδες) του CEV Challenge Cup Ανδρών. Η ομάδα της Πάφου ηττήθηκε με 1-3 από την Εσθονική Parnu VK στην αίθουσα «Αφροδίτη».

Πλέον οι Παφίτες που κέρδισαν το πρώτο σετ, θα ψάξουν την ανατροπή των δεδομένων στην Εσθονία, αφού πλέον θέλουν νίκη με 3-0 ή 3-1 για να οδηγήσουν την πρόκριση σε τάι – μπρέικ.

O Παφιακός ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα προηγήθηκε με 04-03, αλλά οι Εσθονοί αντέδρασαν και πέρασαν μπροστά με 07-08, αλλά οι Παφίτες ανέκτησαν το προβάδισμα 13-11.

Με ένα καλό σερί η ομάδα του Καμπερίδη πήρε αέρα τεσσάρων πόντων 18-14 δείχνοντας ότι πατούσε καλύτερα στο παρκέ. Οι Εσθονοί δεν τα παράτησαν και μείωσαν 20-19 με δικό τους σερί και ισοφάρισαν 23-23.

Το σετ οδηγήθηκε στους έξτρα πόντους και μετά από μάχη ο Παφιακός έδειξε ψυχικά αποθέματα κερδίζοντας 28-26 σε 32 λεπτά. Πρώτο «βιολί» για τους Παφίτες ήταν ο Σέρβος Ιβάν Τοντόροβιτς.

Στην απόλυτη ισορροπία ήταν και το δεύτερο σετ με τις δυο ομάδες να είναι αρχικά ισόπαλες 05-05, αλλά τους «κόκκινους» να ξεφεύγουν 10-12 και λίγο αργότερα 13-16 και διατηρούσαν το +3.

Η ομάδα μας όμως δεν άφησε την ομάδα της Parnu να ξεφύγει και άλλο αφού μείωσε σε 18-19. Οι Εσθονοί ήταν «σκληρό καρύδι» και κρατούσαν το μικρό σκορ ασφαλείας και κέρδισαν το σετ με 22-25 σε 29 λεπτά ισοφαρίζοντας τον αγώνα σε 1-1.

Δεν άλλαξε κάτι ουσιαστικό με την έναρξη του τρίτου σετ αφού οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ 07-08 στο πρώτο τεχνικό τάιμ – άουτ. Η ομάδα της Εσθονίας διατηρούσε το προβάδισμα 14-18 βάζοντας δύσκολα σε αυτό το σημείο στον Παφισκό.

Οι Εσθονοί ήταν καλύτεροι και προηγήθηκαν 20-24 για να κερδίσουν με 21-25 σε 26 λεπτά και να προηγηθούν με 1-2 ανατρέποντας το σκορ. Για τον Παφιακό εμφανίστηκαν ανεβασμένοι οι Ασπιώτης και Παπαδόπουλος.

Οι Εσθονοί μπήκαν εντυπωσιακά στο τέταρτο σετ και αιφνιδίασαν τον Παφιακό. Η ομάδα της Parnu προηγήθηκε 01 -08 για να αυξάνει συνεχώς το σκορ.

Αφού οι «κόκκινοι» εξασφάλισε διαφορά 10 πόντων 12-22 κέρδισαν το σετ με 17-25 και τον αγώνα με 1-3.

ΠΑΦΙΑΚΟΣ – PARNU VK 1-3 Σετ: 28-26, 22-25, 21-25, 17-25.

ΠΑΦΙΑΚΟΣ (Κ. ΚΑΜΠΕΡΙΔΗΣ): Ευσταθίου, Τοντόροβιτς, Ντίας, Παπαδόπουλος, Οικονομίδης, Ασπιώτης – Λίμπερο: Αντωνίου – Aλλαγές: Κωνσταντινίδης.

PARNU VK (Α. ΚΙΛ): Λέπικ, Βασκέλις, Νασσάρ, Πάλμαρ, Κιλ, Σάαρ – Λίμπερο: Mάαρ – Αλλαγές: Γιούτσνεβιτς.

Πηγή: volleyball.org.cy