2η ιστορική νίκη για τον ΑΠΟΠ!

Πολύ σημαντική εντός έδρας νίκη σημείωσε ο ΑΠΟΠ, ο οποίος επικράτησε με 76-74 της Ένωσης Νέων Παραλιμνίου, μέσα στο στάδιο «Αφροδίτη». Η εξέλιξη του αγώνα ήταν συναρπαστική, ανάμεσα σε δύο ομάδες που τα έδωσαν όλα μέχρι τέλους για το θετικό αποτέλεσμα. Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Άρον Νουανκούο που σημείωσε 22 πόντους (2 τρίποντα, 12 ριμπάουντ).

Πιο καλά πατούσε στο παρκέ ο ΑΠΟΠ με την έναρξη της αναμέτρησης, καταφέρνοντας να προηγηθεί με 7-2 μέχρι το 2:30. Η ΕΝΠ μείωσε στην συνέχεια με τρίποντο του Χίκεϊ, για να ακολουθήσουν άλλοι δέκα πόντοι από τους γηπεδούχους (από πέντε οι Μάρτιν-Άμπραμς), παίρνοντας έτσι προβάδισμα με 17-5. Στην συνέχεια η ΕΝΠ αντέδρασε και με έξι πόντους του Χίκεϊ και δύο του Χεζεκία, μείωσε σε 17-13, στο 8:30. Το τέλος της περιόδου βρήκε τους «γαλάζιους» της Πάφου να προηγούνται με 19-16.

Με τέσσερις πόντους από τους Χεζεκία και Μάιερς ξεκίνησε την Β’ περίοδο η ΕΝΠ, παίρνοντας προβάδισμα με 20-19 στο 11’. Ο ΑΠΟΠ ήταν ανεβασμένος στην συνέχεια, καταφέρνοντας στο επόμενο ενάμιση λεπτό να προηγηθεί με 24-21, ενώ στα μισά της περιόδου το σκορ ήταν στο 29-23 υπέρ της ομάδας του Γιάννη Λίβανου. Στην συνέχεια είδαμε την ΕΝΠ να ανεβάζει στροφές, καταφέρνοντας μέχρι το 17’ να ισοφαρίσει σε 33-33, ενώ δύο περίπου λεπτά αργότερα ήταν μπροστά στο σκορ με 41-35. Πριν το φινάλε του ημιχρόνου, ο Μάρτιν με δίποντο μείωσε σε 41-37 για τον ΑΠΟΠ.

Θετικό ξεκίνημα για την ΕΝΠ και στο δεύτερο ημίχρονο, όπου με τέσσερις πόντους από τους Μάιερς και Χίκεϊ, πήρε προβάδισμα με 45-37. Μέχρι το 24:30 ο ΑΠΟΠ κατάφερε να μειώσει την διαφορά στους τέσσερις (46-42), ενώ ακολούθησαν τέσσερις ακόμα πόντοι για το συγκρότημα του Νικόλα Παπαδόπουλου, από τον Χίκεϊ, με το σκορ να πηγαίνει στο 50-42. Έως το 27’ το σκορ ήταν στο 53-46 υπέρ των φιλοξενουμένων, ενώ ενάμιση λεπτό αργότερα η ΕΝΠ ήταν μπροστά με 57-48. Ο ΑΠΟΠ σημείωσε τέσσερις πόντους με τους Νουανκούο και Γουίγκινς μέχρι το τέλος της περιόδου, μειώνοντας σε 57-52.

Με έξι πόντους ξεκίνησε την Δ’ περίοδο η ΕΝΠ (τέσσερις ο Χίκεϊ και δύο ο Μέιτζορ), φέρνοντας την διαφορά στους δέκα (62-52). Έπειτα ο ΑΠΟΠ αντέδρασε και με πέντε πόντους του Μάρτιν και με τρίποντο από τον Γουίγκινς, μείωσε σε 62-60, στο 32:30. Η ομάδα της Πάφου κατάφερε μέχρι τα μισά της περιόδου να ισοφαρίσει σε 64-64, ενώ στην συνέχεια είδαμε ένα ισορροπημένο παιχνίδι που ήταν στο ισόπαλο 67-67 στο 36:15, σε 71-71 στο 38’ και σε 74-74 στο 39:30. Στην συνέχεια ο ΑΠΟΠ ήταν εύστοχος στην τελευταία του επίθεση, με τον Γούγκινς να σημειώνει δύο πόντους και να δίνει την νίκη για τον ΑΠΟΠ με 76-74.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-16, 37-41, 52-57, 76-74