Πάφος FC: Το πρώτο ευρωπαϊκό διπλό ήρθε με μπαλάρα και τεσσάρα! (VIDEO)

Πρώτη, μεγάλη και ιστορική νίκη εκτός έδρας, για την Πάφο με 4-1 επί της Πέτροκουμπ στην Ευρώπη, στο πλαίσιο της League Phase του Conference League. Δύο γκολ ο Κορέια κι από ένα οι Ζάζα και Ναμ.

Πολύ καλός ρυθμός στο α’ ημίχρονο με την Πάφο να εξασφαλίζει προβάδισμα με 2-1 παρόλο που βρέθηκε πίσω στο σκορ με πέναλτι του Lungu, μετά την παράβαση – χέρι του Σούνιτς.

Οι ποδοσφαιριστές του Καρσέδο έβγαλαν αντίδραση και ανέτρεψαν το εις βάρος του αποτέλεσμα χάρης τα γκολ των Κορέια και Ζάζα.

Σημειώνεται ότι στα πρώτα δευτερόλεπτα του αγώνα ο Ζάιρο πέρασε τη μπάλα πάνω από τον τερματοφύλακα, αυτή πήρε κατεύθυνση προς τα δίχτυα της εστίας του Smalenea αλλά την τελευταία στιγμή ο Bors την έδιωξε πάνω στη γραμμή. Οι παίκτες της Πάφου ζήτησαν γκολ αλλά ο διαιτητής είχε αντίθετη άποψη.

Στην επανάληψη, η Πάφος κυριάρχηκε αφού μπήκε με περισσότερη αποφασιστικότητα με σκοπό να τελειώσει την υπόθεση νίκη επί της Πετροκούμπ.

Στο 52′ ο Κορέια με ωραίο αριστερό σουτ από το ύψος του πέναλτι έστειλε τη μπάλα στη γωνία του Smalenea και διαμόρφωσε το 3-1 για το συγκρότημα του Καρσέδο.

Λίγα λεπτά πριν από το 90′ ο Τάνκοβιτς με μακρινή πάσα βρήκε τον αμαρκάριστο Ναμ στην περιοχή και αυτός με πλασέ έστειλε την μπάλα στην γωνία του Smalenea.

Το τελικό σφύριγμα του διαιτητή έδωσε το έναυσμα για πανηγυρισμούς αφου η Πάφος πέτυχε ιστορική επιτυχία στο πλαίσιο της League Phase του Conference League.