ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ Κ20: ΑΣΗΜΕΝΙΟΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ Ο ΙΩΣΗΦ ΚΕΣΙΔΗΣ!

Η σφυροβολία στις μικρές ηλικίες παραμένει το «εθνικό αγώνισμα» του κυπριακού στίβου. Μετά το χρυσό της Βαλεντίνας Σάββα την Τρίτη (8/8), ήρθε η σειρά του Ιωσήφ Κεσίδη να πανηγυρίσει την κατάκτηση ενός μετάλλιου στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κάτω των 20 ετών στα Ιεροσόλυμα. Πριν από λίγο ο αθλητής του Πανίκου Χαραλάμπους κατέκτησε τη 2η θέση στη σφυροβολία εφήβων, με καλύτερη βολή στα 77,73μ. και θα κρεμάσει σε λίγο στο στήθος του το ασημένιο μετάλλιο. Ο Κεσίδης μπήκε δυναμικά στον τελικό και ήταν πρώτος μετά τις τρεις πρώτες βολές, όμως στην τέταρτη ο Φινλανδός Μαξ Λάμπινεν, πέτυχε την καλύτερη βολή φέτος στον κόσμο με 79,72μ. και τέθηκε επικεφαλής, με τον πρωταθλητή μας να μην μπορεί να απαντήσει, παρά τις πολύ μεγάλες βολές που είχε σε όλη τη διάρκεια του τελικού (75,30μ., 77,73μ., 76,84μ., 76,14μ., 76,79μ., 76,39μ.). Αξίζει να σημειώσουμε ότι ο Ιωσήφ Κεσίδης είναι ο πρωταθλητής Ευρώπης Κ18, από πέρσι στα Ιεροσόλυμα, ήταν χάλκινος νικητής στο Παγκόσμιο Κ20 πέρσι στο Κάλι (έχασε για έναν πόντο το ασημένιο από τον Λάμπινεν!!!) και φέτος κέρδισε και ασημένιο μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Κ20. Σημειώνουμε επίσης πως ο Κεσίδης ήταν ο μικρότερος από τους συμμετέχοντες.
Θερμά συγχαρητήρια στον Ιωσήφ και τον προπονητή του Πανίκο Χαραλάμπους γι’ αυτήν την πολύ σημαντική επιτυχία.